Metoda dr Jonasza_wapń

Wapń to nie tylko kości

Do czego potrzebny jest nam wapń?

Wapń jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest podstawowym budulcem zębów i kości, ale także istotnym czynnikiem dla wielu funkcji w organizmie człowieka. Niewielka ilość wapnia krąży w osoczu krwi i bierze udział w przenoszeniu składników odżywczych przez błony komórkowe. Wapń odgrywa także ważną rolę w produkcji enzymów i hormonów regulujących trawienie i metabolizm.

Wapń  (łac. calcium) jest pierwiastkiem mineralnym najobficiej występującym w organizmie człowieka. Wykorzystywany jest do regulacji pracy układu nerwowego, do obkurczania i rozszerzania naczyń krwionośnych i do poprawnego funkcjonowania mięśni. Jednak te zadania wymagają mniej niż jednego procenta ilości wapnia w naszym organizmie. Pozostałe 99 procent znajduje się w kościach i zębach, które organizm wykorzystuje jako zapas i źródło zapewniające stały poziom wapnia we krwi, mięśniach i płynie międzykomórkowym – poziom ten jest precyzyjnie regulowany i nie zmienia się nawet przy wahaniach zawartości wapnia w diecie. Jednak jeśli poziom wapnia w organizmie jest za niski, to pierwiastek pobierany jest z zapasu, a to osłabia nasze kości i zęby.

Jak dostarczyć wapń do swojego organizmu?

Dzienne spożycie wapnia powinno wynosić od 800 do 2500 miligramów. Produkty mleczne, takie jak mleko, twaróg, jogurty i sery, są tradycyjnie wymieniane jako główne źródła wapnia, ale warto podkreślić, że zawierają go również warzywa i owoce, na przykład szpinak czy pomarańcze. Zboża zawierają mniej wapnia, ale są także dobrym jego źródłem, bo spożywamy ich stosunkowo dużo.

Wapń jest też dodawany do wielu produktów spożywczych, na przykład do soków owocowych lub niektórych płatków śniadaniowych i herbatników. Może być również dostarczany do organizmu w formie suplementów diety, ale nie wszyscy dobrze je tolerują. Najlepiej działają suplementy zawierające cytrynian wapnia, który jest łatwo rozpuszczalny i ma wyższą zawartość wapnia.

Nasz organizm wchłania tylko 30 procent wapnia zawartego w żywności.

Wpływa na to wiele czynników, takich jak wiek, stan mikrobiomu jelitowego, poziom witaminy D oraz skład diety. Substancjami znacznie obniżającymi wchłanianie wapnia są kwas szczawiowy i kwas fitynowy, które znajdują się w niektórych warzywach i owocach, a także kofeina i alkohol.

Niedostateczne spożycie wapnia w diecie nie daje żadnych wyraźnych objawów w krótkim czasie, jednak na dłuższą metę jego brak może objawiać się obniżoną wrażliwością lub mrowieniem w palcach, skurczami mięśni, utratą apetytu i zaburzeniami rytmu serca. Długotrwały niedobór wapnia jest jednym z powodów występowania osteoporozy.

Przygotowano na podstawie artykułu publikowanego w magazynie INFO MARION e-bulletin w pażdzierniku 2019 roku – https://www.marion-jj.cz/bulletin.html?month=10&year=2019 .