Metoda dr Jonasza_siarka

Siarka, a zdrowie człowieka

Siarka jest jednym z najpowszechniejszych pierwiastków śladowych w organizmie człowieka. Prawie połowa jej ilości jest zmagazynowana w mięśniach, skórze i kościach i odgrywa ważną rolę w setkach procesów fizjologicznych. W dzisiejszym świecie niedobór siarki jest powszechny. Chociażby z powodu demineralizacji ziemi rolnej. Dlatego, może się przyczyniać do powstania wielu dolegliwości zdrowotnych, takich jak otyłość, choroby serca, choroba Alzheimera czy chroniczne zmęczenie.

Jaka jest rola siarki w naszym organizmie?

Związki siarki są nam potrzebne do syntezy białek. Tworzą tak zwane mostki siarkowe, które pozwalają cząsteczkom białek zachować pożądany kształt. Na przykład keratyna, stałe białko tworzące włosy i paznokcie, jest bogate w siarkę, podczas gdy spoiwo i chrząstki zawierają mniej wiązań siarkowych, ponieważ muszą być bardziej elastyczne. Niedobór siarki przyczynia się m.in. do naszego starzenia się. Wraz z wiekiem zanika elastyczność tkanek, co prowadzi do osłabiania skóry i powstawania zmarszczek, a do tego sztywnieją i bolą nas stawy.

Siarka jest potrzebna także do prawidłowej budowy enzymów i ich właściwego działania. Ma korzystne działanie na wiele dysfunkcji metabolicznych, m.in. wysoki poziom cukru we krwi, wysoki poziom insuliny, oporność na insulinę i stany zapalne. Dzięki siarce następuje zmniejszenie stężenia insuliny w surowicy krwi i zwiększenie wychwytu glukozy przez tkanki. Ponadto siarka bierze udział w transformacji tiaminy i biotyny, witamin niezbędnych do przemiany węglowodanów w energię. Co więcej, badania wykazały, że siarka pomaga również w leczeniu chorób skórnych, zapalenia stawów i półpaśca.

Jak uzupełnić niedobory siarki w naszym organizmie?

Świetnym źródłem siarki są m.in.
– domowe rosoły,
– gotowane na mięsie i kościach zwierząt z ekologicznego chowu,
– jajka bio,
– mleko,
– orzechy,
– cebula,
– czosnek
– oraz wszelkie warzywa z rodziny kapustowatych (brokuły, kapusta, kalarepa itp).

Siarkę można również uzupełnić stosując suplementy diety, takie jak glukozamina albo metylosulfonylometan (MSM). Dobrym pomysłem są także naturalne kąpiele siarkowe z soli Epsom, które każdy może sobie przygotować w domu. Glukozamina, MSM i ich kombinacje działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo w zapaleniu stawów.  Przy czym połączenie obu suplementów wykazuje lepszą skuteczność niż stosowanie ich oddzielnie. Dostępne są również wody mineralne o wyższej zawartości siarki, ale przy ich spożywaniu należy zwrócić uwagę na zalecane dawkowanie, ponieważ mają działanie przeczyszczające.

Tekst opracowany na podstawie artykułu dr. Josefa Jonasza, opublikowanym w magazynu INFO MARION, we wrześniu 2019 roku.

Write a comment