Obrzęki nóg

Metody detoksykacji niwelujące obrzęki nóg

Obrzęki nóg, zwłaszcza w okolicy kostek, są częstym problemem osób starszych. Jest to jednak objaw niespecyficzny. Przyczyny obrzęków mogą być różne i każda z nich wymaga innego podejścia.

Obrzęki nóg mają rożne przyczyny

Obrzęki pochodzenia sercowego są spowodowane niewydolnością krążenia. Mogą wystąpić zarówno wskutek osłabienia mięśnia sercowego, jak też zastawek serca. Obrzękom może towarzyszyć duszność wysiłkowa lub spoczynkowa. Obrzęki są zwykle symetryczne na obu kończynach dolnych i zmniejszają się po dłuższym leżeniu, ponieważ leżenie ułatwia krążenie krwi, która nie musi pokonywać grawitacji. Oprócz specjalistycznej opieki kardiologicznej warto zastosować zestaw detoksykacyjny składający się z preparatów Marion Anti-Anti B, Corcirk oraz Imunkomplex.

Obrzęki nóg mogą być związane również z niewydolnością nerek. Nerki pełnią w organizmie ludzkim kilka funkcji. Jedną z nich jest gospodarka wodna organizmu realizowana za pomocą kłębuszka nerkowego. W przypadku niewydolności nerek w organizmie gromadzi się płyn, a jego nadmiar zostaje skumulowany w najniżej położonym miejscu, a zatem w nogach. Opiekę nefrologiczną możemy uzupełnić preparatami detoksykacyjnymi Marion Urcirk, Anti-Anti B oraz Imunkomplex.

Przy obrzękach kostek należy także wziąć pod uwagę inną możliwą przyczynę, jaką bywa zapalenie stawu skokowego. Szczególnie przy zapaleniu wyściółki stawowej dochodzi do dużych obrzęków. Do detoksykacji użyjemy wówczas preparatów Marion Anti-Anti B, Artis i Imunokomplex.

Znane są również obrzęki limfatyczne. Kiedy w organizmie zachodzą procesy zapalne, odpływ limfy z dolnych partii ciała jest utrudniony, ponieważ limfa napędzana jest wyłącznie przez aktywność mięśni. W tej sytuacji gromadzi się nadmiar płynu limfatycznego w tkankach, powodując obrzęk. Obrzęki zwykle nie są symetryczne na obu kończynach. Równocześnie z różnymi formami drenażu limfatycznego możemy skorzystać z preparatów detoksykacyjnych Marion Elerg, Anti-Anti B oraz Imunokomplex.

Oprócz dopływu i odpływu krwi i limfy kończyny dolne potrzebują także połączenia nerwowego, które zapewnia im nerw kulszowy. Kiedy jest uszkodzony, dochodzi zwykle do utraty mięśni i kończyny chudną. W początkowej fazie jednak możemy zaobserwować łagodny obrzęk, któremu najczęściej towarzyszy ból. Dobrze jest w takiej sytuacji rozpocząć detoksykację preparatami Marion Penev, Anti-Anti B i Imunokomplex.

Na podstawie artykułu dr. Josefa Jonasza opublikowanego w magazynie „MARION” e-bulletin w listopadzie 2019 roku.