Ostre lub przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego jest częstym problemem, zwłaszcza u kobiet. Najpowszechniej wskazywanym powodem pojawienia się tego niedomagania jest bakteria Escherichia coli (w skrócie E. coli) w drogach moczowych. Bakterię E. coli odkrył już w 1885 roku niemiecko-austriacki pediatra i bakteriolog Theodor Escherich. E.coli fizjologicznie występuje wyłącznie w jelitach – wszędzie indziej w organizmie jest niepożądana.
W jelicie bakteria ma swoje miejsce i jeżeli się nie rozmnaża, to jest dla człowieka mikroorganizmem symbiotycznym. Ludzie są kolonizowani przez bakterię E. coli od urodzenia, ponieważ najczęściej przenosi się ona z matki na dziecko. Jako część naturalnej mikroflory jelitowej bakteria wytwarza szereg substancji, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się bakterii chorobotwórczych. E. coli bierze też udział w produkcji niektórych witamin, np. witaminy K. Gdy jednak E. coli pojawią się w moczu, mogą wywołać zakażenie pęcherza moczowego, a nawet odmiedniczkowe zapalenie nerek.
Rola detoksykacji w profilaktyce zapalenia dróg moczowych
Aby zrozumieć, jak ważną rolę odgrywa detoksykacja, warto wspomnieć, że w zaburzeniach funkcjonowania dróg moczowych bierze udział kilka czynników. Wydalnicza czynność nerek polega na usuwaniu wraz z moczem ostatnich produktów metabolizmu. Poprzez nerki organizm pozbywa się toksyn oraz substancji obcych dla jego ustroju. Przez to błony śluzowe dróg moczowych są narażone na znaczny napływ mikroorganizmów, czynników rakotwórczych i innych substancji toksycznych. Ponadto ze względu na bezpośrednie połączenie naczyniowe i limfatyczne jelita grubego z pęcherzem moczowym E. coli może przemieszczać się do dróg moczowych.
Czasami nawet niewystarczająca ilość płynów może zahamować szybkie wypłukiwanie toksyn z pęcherza, a w innych przypadkach chroniczny lęk i stres osłabiają odporność jego błony śluzowej. Badania nie zawsze potwierdzają obecność mikroorganizmów w stanie zapalnym. Ściana pęcherza jest wielowarstwowa i mikroorganizmy mogą schronić się w głębszych warstwach błony śluzowej. Wówczas odczuwa się nieprzyjemne podrażnienie lub potrzebę częstego oddawania moczu, chociaż badanie bakteriologiczne może niczego nie wykazać. Ponieważ stany zapalne są na ogół leczone antybiotykami i chemioterapeutykami, metody te pogarszają sytuację w mikrobiomie jelitowym. Dlatego zapalenie dróg moczowych ma skłonność do nawracania lub przechodzenia w stan przewlekły.
Naturalne metody detoksykacji obejmują regulacje środowiska jelitowego za pomocą preparatów Anti-Anti B i Mun. W celu wszechstronnej poprawy układu moczowego zalecane jest połączenie z preparatami Bak i Urcirk. Taka detoksykacja przynosi rezultaty praktycznie w stu procentach. Układ moczowy jest z natury idealnym środowiskiem, które można wspierać stosowaniem herbat ziołowych. Zalecam uzupełnić detoksykację dwumiesięcznym cyklem przyjmowania pół litra herbaty ziołowej dziennie. Ziołowe preparaty urologiczne są zwykle dostępne już jako gotowe mieszanki. Warto też pamiętać o właściwościach dezynfekujących żurawiny kanadyjskiej. Jak widać, wybór jest naprawdę duży.
Bak
Preparat Bak przeznaczony jest do oczyszczania organizmu z obciążeń toksycznych związanych z działaniem bakterii w kształcie pałeczkowatym, które mogą rosnąć zarówno w obecności tlenu, jak i przy jego braku, w związku z czym są fakultatywnie beztlenowe. Dotyczy to w szczególności dużej rodziny Enterobacteriaceae, której „członkowie” są ogólnie znani z powodowania infekcji jelitowych (Escherichia, Klebsiella, Salmonella i Yersinia).
Bardzo często występująca bakteria Escherichia coli jest częścią normalnej mikroflory jelita grubego. Mikrobiologowie nazywają taki związek komensalizmem, który ma charakter symbiozy. Jednak w przypadku przemnożenia Escherichia coli staje się agresorem, powoduje choroby biegunkowe, a jeśli dostanie się poza jelito –uporczywe zakażenia, np. w drogach moczowych.
Również bakterie rodzaju Klebsiella normalnie występują w mikroflorze jelitowej lub na błonach śluzowych układu oddechowego, ale żyją także w glebie lub w wodzie. Często powodują zakażenia szpitalne. Głównym gatunkiem jest Klebsiella pneumoniae, czyli pałeczka zapalenia płuc. Będąc przyczyną zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc, Klebsiella pneumoniae może również powodować sepsę i ropne zapalenie opon mózgowych u noworodków.
Rodzina Salmonella faktycznie zawiera tylko jeden gatunek S. enterica. Salmonella powoduje zagrażające życiu choroby septyczne, które stopniowo zajmują cały organizm (S. enterica ssp. Typhi, wywołująca dur brzuszny). Salmonella bywa również przyczyną ropnych chorób stawów, kości i opon mózgowych oraz jelitowej choroby zapalnej – salmonellozy. Są to choroby biegunkowe zwykle spowodowane mięsem drobiowym lub jajami poddanymi niedostatecznej obróbce cieplnej.
Urcirk
Preparat Urcirk służy wspieraniu dróg moczowych i jąder (testes). Urcirk jest wytwarzany z liści borówki czerwonej, liści brzozy brodawkowatej i nawłoci pospolitej. Zioła te w medycynie ludowej od wieków były stosowane do wspomagania pracy układu moczowego. Specjalna obróbka technologiczna znacznie wzmacnia ich działanie.
Znane jest też połączenie wpływu zaburzeń mikrobiomu jelitowego na drogi moczowe. Mikroorganizmy, szczególnie E. Coli, podczas przemnożenia mogą wydostawać się z jelita przez krew lub naczynia limfatyczne do pęcherza moczowego. Zwłaszcza w przypadku niedoboru płynów mocz jest skoncentrowany, dlatego potrzebny jest efekt dezynfekujący tych ziół. W takich przypadkach połączenie preparatów Urcirk, Bak i Anti-Anti B daje optymalne rezultaty.
Przygotowano na podstawie artykułu dr Josefa Jonasza opublikowanego w magazynie „Info Marion” e-bulletin w lutym 2021 roku.