Metoda dr Jonasza_nadciśnienie

Nadciśnienie i wpływ struktur nerwowych na regulację ciśnienia krwi

Nadciśnienie tętnicze to prawdopodobnie najbardziej rozpowszechniona dolegliwość zdrowotna wśród ludzi. Fakt, że dotyczy ono praktycznie tylko ludzi, świadczy o tym, że chodzi o chorobę cywilizacyjną. Czasami nadciśnienie tętnicze nazywane jest „cichym zabójcą”, ponieważ nie boli. Chociaż niektóre osoby odczuwają je jako ból lub zawroty głowy.

Istnieje wiele leków na nadciśnienie, dzięki którym choroba utrzymuje się na etapie tzw. skompensowanego nadciśnienia. Ponieważ jednak przyczyna nie zostaje wyeliminowana, regulacja ciśnienia krwi jest pomimo przyjmowania leków zaburzona. Jest to jeden z powodów niemalejącej liczby występowania przypadków niewydolności serca, udarów mózgu i problemów z układem krwionośnym. Leczenie za pomocą farmaceutyków nie eliminuje przyczyny nadciśnienia, które uszkadza serce, szkodzi nerkom, naczyniom krwionośnym oraz oczom.

Jak bezpiecznie regulować ciśnienie?

Regulacja ciśnienia krwi jest niestety bardzo skomplikowana. Udział w niej biorą różne struktury nerwowe. Między innymi baroreceptory znajdujące się w tętnicach szyjnych i łuku aorty. Kolejne regulatory to receptory alfa i beta w ścianach tętnic. Ponieważ tętnice posiadają własną błonę mięśniową, mogą zmieniać światło, a tym samym, zgodnie z prawami hydrodynamiki, wpływać na wartości ciśnienia krwi. Tętnice są również otulone nerwami autonomicznego układu nerwowego, przez co reagują na stres i inne bodźce emocjonalne. Z kolei autonomiczny układ nerwowy reaguje na hormony kory nadnerczy – katecholaminy. Nadmierne wydzielanie katecholamin prowadzi do zmian ciśnienia krwi w górę i w dół. Nadnercza są również narządem przeciwstresowym. Dodatkowo rdzeń nadnerczy razem z nerkami regulują ilość płynu tkankowego. Zwiększają ilość płynu we krwi poprzez tętnicze naczynia włosowate. Jeżeli dochodzi do zatrzymania wody w ciele, wtedy serce z trudem pompuje krew przez organizm. W regulacji ciśnienia krwi szczególnie w nerkach biorą udział hormon angiotensyna i enzym renina oraz produkowana przez tylny płat przysadki mózgowej wazopresyna. Ponadto decydującą rolę w regulacji ciśnienia krwi odgrywa również rdzeń przedłużony (medulla oblongata) i – ku zaskoczeniu − także móżdżek.

Jaki preparat Marion pomoże w regulacji ciśnienia krwi?

Na powyższe dolegliwości rekomenduje się stosowanie preparatu Hyperten, który   stopniowo ulepszany z pewnością będzie wizytówką detoksykacji.

Na podstawie artykułu dr. Josefa Jonasza opublikowanego w magazynie „Info Marion“ e-biuletyn w kwietniu 2021 roku.