fbpx
Metoda dr Jonasza_emocje i stres

Emocje i stres w procesie detoksykacji

Emocje i stres w procesie detoksykacji to ważny element w metodzie dr. Jonasza. Wielu ludzi myśli, że emocje to uczucia czy nastroje, które bywają przyjemne bądź nie, ale zasadniczo dotyczą tylko naszej psychiki. Prawda wygląda jednak inaczej. Żeby to zrozumieć, musimy przyjrzeć się bliżej naszemu mózgowi. Na jego powierzchni znajduje się kora mózgowa. Jej poszczególne warstwy powstawały na różnych etapach ewolucji.

Kora nowa (neocortex), która zajmuje 90% powierzchni mózgowia, występuje wyłącznie u ssaków. Jest zaangażowana m.in. w procesy poznawcze (takie jak pamięć, myślenie, funkcje językowe). Kora stara (archicortex) jest mniej rozległa i znajduje się w obrębie kresomózgowia oraz struktur tworzących układ limbiczny. Układ ten jest odpowiedzialny za nasze emocje. Dzięki niemu odczuwamy zarówno radość i szczęście, jak też stres, niepokój czy lęk.

Czy stres może być pożyteczny?

Z biologicznego punktu widzenia, stres jest pożyteczny, bo zmusza nas do reagowania w sytuacjach, które zagrażają naszemu życiu. Jeśli grozi nam niebezpieczeństwo, nasz organizm mobilizuje się do ucieczki bądź walki –napinają się mięśnie, krążenie krwi przyspiesza, trawienie zostaje wstrzymane itp. Ostry, krótkotrwały lęk jest naturalny i niezbędny do szybkiej reakcji na stresującą sytuację. Jeśli jednak stres utrzymuje się dłużej, wtedy, kiedy realnego zagrożenia nie ma, zaczyna nam szkodzić.

W mieście na przykład nie musimy obawiać się, że znienacka zaatakuje nas tygrys.

Ale za to całymi tygodniami możemy stresować się z powodu szefa, nawet jeśli nie mamy ku temu realnego powodu. W dzisiejszych czasach wirtualne poczucie zagrożenia jest praktycznie permanentne. Jesteśmy przyzwyczajeni do dobrobytu i obawiamy się, że go stracimy. A będąc w ciągłym napięciu, lęku i stresie działamy przeciwko sobie – znajdują one realne odbicie w naszej strukturze mózgowej i zakłócają przepływ informacji przechodzącej przez układ limbiczny. Pogarsza się funkcjonowanie układu nerwowego, osłabia się nasz układ odpornościowy. A co za tym idzie, pogarsza się też jego zdolność do usuwania toksyn.

Mówi się, że „szczęśliwy mózg to podstawa naszego zdrowia”.

Można to rozumieć tak, że jeśli człowiek nie przeżywa negatywnych emocji (jak stres czy lęk) to wtedy bez problemu usuwa toksyny z ciała. A trzeba je usuwać, bo ich nagromadzenie oznacza problemy. Weźmy na przykład prace badawcze profesora Zdenka Matejcka, nestora czeskiej psychologii dziecięcej. Obserwował on rozwój dzieci, których matki nie chciały urodzić, ale były zmuszone. W czasach socjalizmu aborcja musiała zostać oficjalnie zatwierdzona i nie wszystkie kobiety otrzymywały na nią zgodę. Rodziły więc dzieci, których nie chciały. Z obserwacji prof. Matejcka wynika jasno, że dzieci te częściej chorowały, cierpiały na zaburzenia zachowania. Warto dodać, że wskaźnik rozwodów wśród nich był wyższy niż wśród rówieśników – dzieci, które przyszły na świat, bo rodzice tego chcieli.

Stres we wczesnym dzieciństwie ma wpływ na nasze zdrowie w dorosłym życiu.

Taki stres, doświadczany we wczesnym dzieciństwie, nazywa się deprywacją emocjonalną i rzutuje na całe życie. Jeśli do tego dołożymy niezbyt przyjazne warunki życia w naszej dorosłości, nie powinny nas dziwić pojawiające się objawy wyczerpania psychicznego, takie jak drażliwość, nerwowość, zmniejszona zdolność koncentracji czy niechęć do wykonywania codziennych czynności. Nawet jeśli nie występują w dużym nasileniu, nie powinniśmy ich lekceważyć, bo zagrażają naszej wewnętrznej równowadze. W skrajnych przypadkach jedynym rozwiązaniem mogą okazać się leki psychotropowe, które mają niestety wiele skutków ubocznych.

Jakie preparaty detoksykacyjne firmy Marion pomogą nam w usuwaniu skutków stresu i emocji?

Zanim sięgniemy po leki psychotropowe, warto skorzystać z preparatów detoksykacyjnych Marion: Tens, Afirm albo Emotion.

Oczywiście, te specjalistyczne ziołowe preparaty nie pozbędą się za nas trudnego partnera ani nie znajdą wymarzonej pracy. Pomogą nam za to oczyścić z toksyn układ limbiczny w naszym mózgu. To spowoduje, że uwolnią go od szkodliwych wzorców, które zostały zaprogramowane w nas przez negatywne emocje.


Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o produktach Marion i metodzie dr. Jonasza zapraszamy na oficjalną stronę TU.

Interesuje Cię detoksykacja i immunoaktywacja metodą dr. Jonasza? W naszej poradni detoksykacji i immunoaktywacji w Warszawie można sprawdzić obciążenie swojego organizmu toksynami. Zapraszamy do kontaktu.